Blog


Bez powietrza

Rozdział I. Gładzie gipsowe – przygotowanie podłoża


Jednym z ważniejszych aspektów podczas wykonywania gładzi jest przygotowanie podłoża. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża możemy uniknąć takich problemów jak spękania, pajączki, odspajanie się od powierzchni, czy problemów z aplikacją kolejnych warstw wykończeniowych lub dekoracyjnych. Aby prawidłowo aplikować gładzie nasze podłoże powinno być:
 • wysezonowane i suche; średnio na oddanie wody i zakończenie procesów chemicznych liczymy 3-4 tygodnie. Oczywiście jest to zależne od warunków na budowie. Problemy z jakimi spotykamy się przy zbyt krótkim czasie sezonowania to: odspajanie, odparzanie i problemy ze związaniem masy z podłożem.
 • stabilne i bez luźnych elementów, np. starych powłok malarskich. Brak stabilności podłoża przeważnie skutkuje brakiem przyczepności masy oraz jej spękaniami.
 • o zmniejszonej chłonności. Skutkiem zbyt wysokiej chłonności podłoża są spękania/pajączki spowodowane zbyt szybkim odciąganiem wody z masy, problemy podczas aplikacji masa, która zwija się pod pacą i nie chce się trzymać. Zbyt mała chłonności to problemy z przyczepnością masy.

Podłoża z jakimi spotykamy się najczęściej posiadają stałe cechy w zależności od ich rodzaju, a do każdego podłoża podchodzimy trochę indywidualnie. Podstawowy podział jaki ja stosuję, mówiąc o podłożach nowych, to:
 1. Tynki CW, charakteryzujące się wysoką twardością i stabilnością (czasem są pokryte piachem wypłukanym podczas gąbkowania, który musimy zrzucić ze ściany dla uzyskania stabilności), posiadają średnią chłonność. Prace jakie wykonujemy podczas przygotowywania tynku CW to:
 • sprawdzenie wilgotności i wysezonowania,
 • pozbycie się piachu, który zmniejsza stabilność i powoduje zaciąganie kamyków rysujcych ściany,
 • sprawdzenie chłonności.
Jeżeli po wykonaniu tych czynności uzyskamy stabilne i średnio chłonne podłoże to możemy przystąpić do aplikacji gładzi. Jeśli nie uda nam się uzyskać powyższych parametrów, bo ściana jest zbyt zapylona po szlifowaniu piachu, zbyt zakurzona lub chłonna, należy wtedy daną powierzchnię zabezpieczyć preparatem gruntującym, najlepiej zalecanym przez producenta masy. 
Grunty często występują w postaci koncentratu. Preparat gruntujący przed aplikacją musi zostać przygotowany zgodnie z zaleceniami producenta, opisanymi na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Zagruntowanie pozwoli nam ograniczyć chłonności oraz związać luźne drobiny kurzu powstałe podczas szlifowania. Na tak przygotowane podłoże możemy aplikować masę.
 
 1. Tynki gipsowe, charakteryzujące się mniejszą twardością oraz większą chłonnością w porównaniu do tynków CW. Nie posiadają piachu, ale dosyć często występuje nalot, powstający podczas wyciągania mleczka z tynku. Nalot ten należy usunąć lub jeśli nie jest on zbyt gruby wzmocnić za pomocą gruntu. Prace jakie wykonujemy przy tynku gipsowym to:
 • sprawdzenie wysezonowania i wilgotności,
 • usunięcie nalotu z mleczka oraz zagruntowanie powierzchni (gruntowanie wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta).
Po tych zabiegach uzyskujemy stabilne podłoże, na które możemy wykonać aplikację masy.
 
 1. Płyta karton-gips. Podłoże kg jest najgładsze z tutaj wymienionych, dzięki temu na mniej wymagających inwestycjach pomijamy szpachlowanie całościowe i wykonujemy tylko zbrojenie łączeń oraz szpachlujemy wkręty. Płyty kg posiadają wysoką chłonność i dosyć często również nierównomierną. Papier na zewnętrznej stronie płyty jest mało odporny na uderzenia, za to można łatwo takie uderzenie naprawić. Aby móc aplikować gładź na płycie kg musimy wykonać zbrojenie łączeń. Zbrojenie takie wykonujemy za pomocą masy konstrukcyjnej, taśmy zbrojącej oraz masy do łączeń. Jeśli płyty są czyste i nie posiadają kurzu na powierzchni to w większości przypadków możemy przystąpić do szpachlowania. Zalecam jednak użycie gruntu przygotowanego według zaleceń producenta, który zwiększy nam przyczepność i wyrówna chłonność między łączeniami, a papierem wierzchnim. Po zakończeniu tych prac możemy przystąpić do aplikacji masy finiszowej.
Autor: Hubert Małek
Data publikacji: 12 czerwca 2021


Oceń wpis
Udostępnij

  Komentarze (1)
Nawyk
Nawyk
02.07.2021 21:36 odpowiedz
Mądrego miło poczytać
  Dodaj komentarz